Sanayici Rotasını İstatistikler ile Belirler…

Sanayici Rotasını İstatistikler ile Belirler…

Türkiye’de Kozmetik ve Temizlik Ürünleri Sektörü Küresel Büyüme Oranını İkiye Katladı

26.4 milyar TL’ lik pazar payına sahip, Kozmetik, Kişisel Bakım, Deterjan ve Ev Bakımı sektörü, Türkiye’deki ekonomik gelişmelere bağlı olarak, her yıl ortalama yüzde 10 büyüyor. 180 ülkeye ihracat gerçekleştiren sektör, 120 bin kişiye istihdam sağlıyor.

Temizlik Ürünleri sektörü 8.7 milyar TL, Hijyenik Kağıt sektörü de 8.3 milyar TL olmak üzere toplamda 26.4 milyar TL’ lik pazar payına sahip. Sektör, Irak, İran, Rusya Federasyonu, Almanya ve Fransa başta olmak üzere 180’ in üzerinde ülkeye ihracat gerçekleştiriyor; 220 bin satış noktası ve 5 bin civarında firma ile 120 binin üzerinde kişiye istihdam sağlanıyor.

Kimya sektörü 2019 yılında yedi aydır üst üste 2. olmayı başardı. 2019 Temmuz ayında, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 17,7 artışla 1 milyar 741 milyon dolar kimya ihracatı gerçekleştirildi. 2019’ un ilk 7 aylık döneminde ihracat 11,7 milyar doların üzerine yükseldi. Türkiye’de kozmetik ve temizlik ürünleri sektörünün küresel büyüme oranını ikiye katladığı ve üretim merkezi konumuna yükseldiği sektörün ihtiyacı olan kimyasal, ham madde, bileşen ve teknoloji ile ilgili satın alımları karşılayacak çok önemli bir ülke oldu.

Değerli üyelerimiz, size bulabildiğimiz T.C. Ticaret Bakanlığımızın en son istatistik verilerini pdf olarak bilgilerinize arz ediyoruz. Hepinizi kutluyor, başarılarımızın devamını diliyoruz…

2020 Ticaret Bakanlığı Temizlik Maddeleri İstatistikleri

You must be <a href="https://www.temaksder.org/wp-login.php?redirect_to=https%3A%2F%2Fwww.temaksder.org%2Findex.php%2F2020%2F08%2F17%2Fsanayici-rotasini-istatistikler-ile-belirler%2F">logged in</a> to post a comment

ArabicChinese (Simplified)DutchEnglishFrenchGermanItalianPortugueseRussianSpanishTurkish
error: İçerik korunmaktadır !!
Web sitemizde size mümkün olan en iyi deneyimi yaşatmak için çerezler kullanıyoruz. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz.
Accept
Privacy Policy